Фотографія – одне з найвизначніших винаходів людства, завдяки якому зберігається пам’ять про людей та події. Камера фіксує одну мить існування відтворюваного об’єкта, а знімок дарує йому безсмертя.
За час існування фотографії з’явилися різні техніки отримання зображення, що відрізняються одна від одної та пропонують різні результати.
На українських землях фототехнології поширилися з початку сорокових років ХІХ століття. Перші видові знімки були зроблені у 1848–1853 рр. відомим британським художником, гравером і фотографом Джоном Борном, який приїхав до Києва на запрошення інженера Чарльза Віньоля і зафіксував всі етапи будівництва Ланцюгового мосту через Дніпро (альбом київських фотографій Джона Борна зберігається у фондах Національного музею історії України). Фотостудії починають з’являтися у Києві, Харкові, Одесі, Чернівцях, Львові та інших містах, утворюються перші фотографічні товариства.
З XIX століття і по сьогодні фотографії доносять до нас величезну кількість візуальних образів, пов’язаних із різними аспектами буття: соціально-політичне і культурно-мистецьке життя, технічні винаходи і містобудування, революції і війни, особливості сільського і міського побуту, літопис приватного і громадського життя. Значним чином вони впливають на формування нашого образу власної історії.
Одночасність об’єкта і його документування робить фотографії свідками історії й унікальними історичними джерелами.
Фотоколекція Центрального державного аудіовізуального та електронного архіву складається з негативів на склі та плівці, позитивів, слайдів, фотоальбомів і цифрових фотодокументів, налічує понад 430970 одиниць обліку й охоплює всі сфери життя України, починаючи з кінця ХІХ століття.
Архівний проєкт «З фотолітопису України» покликаний ознайомити широке коло громадськості з документальними «родзинками» архівного зібрання, що вносять яскраві штрихи до фотолітопису і фотообразу України кінця ХІХ–початку ХХІ ст.
Фотодокументи у рубриках представлені за хронологією. Усі рубрики містять крім загальної також різні тематичні підрубрики. Окрема рубрика презентує документи з архівній колекції фотоальбомів.