«Ми гідні бути вільними. Майдан. Початок»
(до 10-ї річниці початку Революції Гідності)

21 листопада цього року виповнюється десята річниця початку Революції Гідності. Восени 2013 року перші мітинги за європейське майбутнє України переросли в наймасштабніший у новітній історії нашої держави протест. Право на європейський вибір, на підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС відстоювали сотні студентів та громадських активістів, які вийшли на мирні акції протесту.

Через спроби силового розгону Євромайдан перетворився у масові зіткнення активістів із силовиками, але ми виграли свій перший бій і зупинили гібридну агресію кремля. Гідність і Свобода, що втримали нашу оборону в найважчі часи 10 років тому, дають нам силу перемогти сьогодні.

Дякуємо всім гідним і вільним, тим, хто зі щитом і хто на щиті, та пропонуємо добірку аудіовізуальних документів «Ми гідні бути вільними. Майдан. Початок» із фондів Центрального державного аудіовізуального та електронного архіву. Архівні документи зафіксували хронологію подій першого етапу Революції Гідності: мирні мітинги, протистояння з силовиками, розгортання протестних акцій у Києві та регіонах, учинення репресивних дій з боку силових структур тощо.

На знак протесту проти відмови діючого уряду продовжувати підготовку до підписання угоди про асоціацію з ЄС, пізно ввечері 21 листопада люди вийшли на Майдан Незалежності в центрі Києва. Вони відгукнулися на пост журналіста Мустафи Найєма у Facebook і самоорганізувалися за допомогою соцмереж.

Переглянути

7 фото

Відбулась хода «За Європейську Україну!» та велике віче на Майдані Незалежності, найбільше з часів Помаранчевої Революції. Участь у ньому прийняли за різними оцінками від 60 до 150 тисяч людей. Одночасно з майданівцями Києва на центральних площах Львова, Харкова Донецька та міст Європи зібрались багатотисячні мітинги на підтримку євроінтеграції. Цього ж дня на Майдані Незалежності почалось встановлення наметів протестувальників, пікетування Кабінету Міністрів України та перші зіткнення з беркутівцями.

Переглянути

7 фото

Студенти Києво-Могилянської академії, об’єднавшись із студентами Київського національного університету імені Тараса Шевченка, оголосили попереджувальний страйк. Вони вирушили спільною колоною з гаслами «Молодь нації за євроінтеграцію», «Україно, вставай, Європу вимагай!», «Україна – це Європа!» на Майдан Незалежності, де провели мітинг і пообіцяли не розходитись аж до 29 листопада. Аналогічні акції підтримки студентів вишів відбувались і в інших містах України.

Переглянути

4 фото

Переломним моментом мирних протестів 2013 року стали події на світанку 30 листопада в Києві. Бійці спецпідрозділу МВС «Беркут» близько 4-ї ранку жорстоко побили кілька сотень людей біля монумента Незалежності у середмісті столиці. Офіційною причиною розгону Євромайдану назвали підготовчі роботи з установлення традиційної новорічної ялинки в центрі Києва.

За лічені години українськими та світовими ЗМІ розлетілося відео, на якому було зафіксовано невиправдане застосування сили щодо мирних людей. Удень, дізнавшись про кривавий розгін, кияни та лідери опозиції зібралися на Михайлівській площі на стихійний мітинг із вимогами покарати винних у побитті, відставки уряду та імпічменту президента.

Переглянути

8 фото

Дії бійців спецпідрозділу «Беркут» спричинили нові протести в Києві. На Михайлівській площі, а потім біля пам’ятника Тарасові Шевченку в Києві почали збиратися тисячі людей. На Майдані Незалежності відбулося Всеукраїнське народне віче. Цього ж самого дня протестувальники зайняли приміщення Київської міської ради та Будинок Федерації профспілок України, де розмістився новостворений Штаб національного спротиву. Рух Хрещатиком було перекрито. Там постало наметове містечко.

Переглянути

7 фото

У Києві відбувся так званий «Марш мільйонів». На віче на Майдані Незалежності зібралися, за різними оцінками, від 500 тисяч до 1 мільйона людей. Того ж дня в Києві повалили пам’ятник Леніну – по всій Україні почався «ленінопад».

Переглянути

6 фото

У ніч із 10 на 11 грудня 2013 року численні підрозділи внутрішніх військ і «Беркута» зробили першу спробу розігнати мирних протестувальників на Майдані у Києві. Тоді Михайлівський Золотоверхий собор безперервно бив у дзвони, і на той дзвін з усього міста стікалися кияни. Майдан вистояв.

Переглянути

7 фото

Опозиція оголосила про проведення чергового віча, яке назвали Днем Гідності. Основним завданням акції було не допустити підписання Януковичем угоди про вступ до Митного союзу. Водночас антимайданівці провели мітинг на підтримку влади на Європейської площі, Маріїнському парку та інших містах України

Переглянути

3 фото

На вічі, що проходило на майдані Незалежності, було прийнято рішення про створення Всеукраїнського об’єднання «Майдан», та прийнято резолюцію об’єднання, в якій йшлося про розгортання широкої мобілізаційної роботи з організації спротиву режимові Януковича в усіх областях України.

Переглянути