Передмова
16 серпня виповнюється 90 років від дня народження художнього керівника Національного заслуженого академічного народного хору імені Г. Верьовки, народного артиста України, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка, академіка Академії педагогічних наук України, Академії мистецтв України, професора Анатолія Тимофійовича Авдієвського. Людина неспокійної творчої вдачі, яка за покликом серця більше сорока років несла у широкі слухацькі маси красу і велич української пісні.
Анатолій Тимофійович Авдієвський народився 16 серпня 1933 р. у с. Федвар (тепер – с. Підлісне) Кіровоградської області. У 1958 р. закінчив Одеську державну консерваторію ім. А. Нежданової, навчався у Д. Загрецького та видатного українського педагога-хормейстера К. Пігрова.
Після закінчення Одеської консерваторії багато сил і творчої наснаги вклав у створення та шліфування виконавської майстерності Поліського ансамблю пісні і танцю «Льонок» (1958–1963), в якому він пробував свій талант хормейстера і сформував власний виконавський стиль. З 1963 по 1966 рік він - художній керівник Черкаського народного хору. У 1966 році Григорій Верьовка запросив Анатолія Авдієвського до свого колективу, бо відчув неабиякий талант молодого хормейстера. Цей колектив Анатолій Авдієвський очолював 50 років.
Анатолій Тимофійович є автором хорових творів «Привітально-хороводна», «Не громи в степах гудуть» (на слова Д. Луценка), «Над широким Дніпром» (на слова В. Лагоди), обробок народних пісень, сюїт, обробок українських, а також польських, чеських, іспанських, бразильських, корейських народних пісень. Хормейстер опери «Цвіт папороті» та ораторії «Чорна елегія» Є. Станковича.
В одному з інтерв'ю Анатолій Авдієвський зауважив, що кожна народна пісня, залежно від жанру, регіону побутування має власні темброво-виконавські особливості. Саме в пошуку цього особливого звукового забарвлення кожної пісні, можливо, і криється секрет своєрідної, властивої хорові виконавської інтонації.
Піввікова діяльність Анатолія Авдієвського належить до визначних надбань національної культури другої половини ХХ – початку ХХІ століття. Це, без перебільшення, – ціла епоха в українському хоровому виконавстві, що підтверджене історією, мистецькими подіями, концертними програмами, численними успішними гастролями Національного заслуженого академічного українського народного хору імені Григорія Верьовки, конкурсами, фестивалями в Україні та далеко за її межами.
Фотодокументи
З фондів ЦДАЕА
Відео
З фондів ЦДАЕА
Фонодокументи
З фондів ЦДАЕА