«Пісні мої, пісні – і радість, і журба» (до 100-річчя від дня народження О. Таранця)

Categories: , ,

«..усі композитори і поети хотіли,
аби першим виконавцем їх пісень
був саме Олександр Таранець»
Михайло Ткач

Здається, немає в Україні тих, хто б не чув «Пісню про рушник», або як ще її називають за першими рядками тексту – «Рідна мати моя», композитора Платона Майбороди на вірші Андрія Малишка. Але мало хто знає, що першим виконавцем шлягеру був Олександр Михайлович Таранець. Саме з його вуст уперше злетіли у світ відомі пісні: «Чорнобривці», «Впали роси на покоси», «Моя стежина», «Осіннє золото», «Прилетіла ластівка», «Ясени» і багато-багато інших, що стали родинним надбанням багатьох поколінь українців.

Народився Олександр Таранець 26 березня 1924 року в с. Зелене Кіровоградської області. Згодом батька призначили начальником пошти в Єнакієво на Донеччині і родина переїхала. На новому місці знайшов собі роботу й 6-річний Сашко. Начальник шахти взяв його посильним, а почувши як той співає, відвів його до хору в палац культури підприємства. Малого Сашка туди не тільки охоче прийняли, а й зробили солістом.

Почалась Друга світова війна. Олександр приписав собі два роки й сімнадцятирічним добровольцем опинився на фронті, провоювавши у танкових військах до Перемоги. У хвилини перепочинку між боями молодий солдат звеселяв душі своїх побратимів піснями та грою на губній гармонії.

Після демобілізації в 1947 р. закінчив Дніпропетровське музичне училище. Вищу вокальну освіту здобув у Київській консерваторії (1951–1955 рр., клас І. Паторжинського), куди був прийнятий одразу на другий курс. Під час навчання Олександр Таранець потоваришував із Петром Ретвицьким. Хоча вони й були зовні цілковитими антиподами, невдовзі друзі створили дует і почали виступати разом у концертах. Ця творча співпраця тривала довгих 27 років і подарувала слухачам незабутні «Пливе човен», «Місяць на небі», «Коли розлучаються двоє», «Сніг на зеленому листі», «Як затьохкав соловейко» та інші пісенні шедеври.

З 1953 р. Олександр Таранець працював солістом Української державної естради. У репертуарі Олександра Михайловича – твори відомих композиторів М. Лисенка, Я. Степового, В. Косенка, О. Білаша, А. Філіпенка, П. Майбороди, І. Шамо, а також українські народні пісні. Він брав участь в озвученні 48 кінофільмів, серед яких «Киянка», «Роман і Франческа», «Долина синіх скель», а також «Літа молодії», де вперше звучить «Пісня про рушник».

До 100-річного ювілею народного артиста України, улюбленця шанувальників української пісні Олександра Михайловича Таранця пропонуємо добірку аудіовізуальних документів «Пісні мої, пісні – і радість, і журба» з фондів Центрального державного аудіовізуального та електронного архіву.


«Рідна мати моя», пісня. Композитор П. Майборода, автор тексту А. Малишко, виконує О. Таранець в інструментальному супроводі. 1952 р.
Центральний державний аудіовізуальний та електронний архів, од. зб. Г-2919, од. обл. 9322
«Моя стежина», пісня. Композитор П. Майборода, автор тексту А. Малишко, виконує соліст Укрконцерту, заслужений артист УРСР О. Таранець у супроводі естрадно-симфонічного оркестру Укрконцерту, диригент Р. Бабич. 1974 р.
Центральний державний аудіовізуальний та електронний архів, од. зб. М-11063, од. обл. 24779
«Ясени», пісня. Композитор О. Білаш, автор тексту М. Ткач, виконує О. Таранець у супроводі оркестру.
Центральний державний аудіовізуальний та електронний архів, од. зб. Г-6026, од. обл. 22904
«Прилетіла ластівка», пісня. Композитор О. Білаш, автор тексту М. Ткач, виконує дует: О. Таранець, Г. Витвицький в інструментальному супроводі.
Центральний державний аудіовізуальний та електронний архів, од. зб. Г-6026, од. обл. 22933
«По діброві вітер виє», романс. Композитор М. Лисенко, автор тексту Т. Шевченко, виконує О. Таранець (баритон), К. Новицький (бандура). 1989 р.
Центральний державний аудіовізуальний та електронний архів, од. зб. М-15625, од. обл. 35720
Перейти до вмісту