Добірка фотодокументів «Карпатська Україна Августина Волошина»

Categories: , ,

«Із гарячої любови до тебе, народе мій,
бажаю, щоб ти чимскорше обновив свою церковну й народну єдність
і щоб в будучности не дав себе розбивати чужими інтересами»

Августин Волошин

У ці березневі дні виповнюється 85 років з часу проголошення незалежності Карпатської України та 150 років від дня народження президента Карпатської України Августина Волошина.

Видатний борець за незалежність України у XX столітті Августин Волошин пройшов складний життєвий шлях від настоятеля до президента, від вчителя школи до ректора університету. Видавав газети та журнали, заснував видавництво «Пчілка», пізніше – газету «Свобода» та українську газету в Угорщині «Наука», обстоював живу народну мову та мовну спільність усіх українців. Він є автором 42 книжок (серед яких, в першу чергу, підручники для шкіл карпатоукраїнського регіону рідною мовою), сотні публіцистичних і наукових статей з проблем економічного, освітнього, культурного, релігійного, громадського і політичного життя краю.

З 26 жовтня 1938 р. Августин Волошин обійняв посаду прем’єр-міністра автономного уряду Карпатської України, а в березні 1939 р. його було обрано президентом новопосталої держави. За сприяння Августина Волошина було запроваджено українську мову в якості державної та введено в загальний вжиток назву «Карпатська Україна».

Але політична ситуація, що склалася у світі, поклала край нетривалому існуванню незалежної Української держави на Закарпатті. Августин Волошин був змушений виїхати до Румунії, звідти – до Югославії, Німеччини і, зрештою, до Праги. Протягом Другої світової війни він відійшов від активної політичної діяльності, присвятив себе науковій та педагогічній діяльності, працював в Українському вільному університеті (УВУ) професором педагогіки, деканом та ректором. Після взяття Праги радянськими військами його заарештували та вивезли до Москви як «особливо небезпечного злочинця», де він загинув у Бутирській в’язниці за невідомих обставин.

Пропонована добірка фотодокументів із фондів Центрального державного аудіовізуального та електронного архіву присвячена «батьку» українського відродження на Закарпатті Августину Волошину, який жив і працював заради незалежності України.

Перейти до вмісту