27 січня минає 185 років від дня народження видатного вченого, етнографа, історика, фольклориста, поета, громадського діяча, автора слів Державного Гімну України Павла Платоновича Чубинського.
Павло Чубинський народився на хуторі поблизу Борисполя у незаможній дворянській родині. Отримав домашню освіту та вступив до Другої Київської гімназії, а по її закінченню вступив до Петербурзького університету, де здобув вищу юридичну освіту (1861), дістав ступінь кандидата юридичних наук. У студентські роки брав участь у діяльності петербурзької української громади. Був автором журналу «Основа», співпрацюючи в якому, познайомився з Тарасом Шевченком, Миколою Костомаровим, Пантелеймоном Кулішем. Проти Громади невдовзі було заведено кримінальну справу, почалося слідство. Тієї ж осені 1862 року за півгодини в Києві на вул. Великій Васильківській в орендованій квартирі будинку купця Лазарєва, Павло Чубинський пише вірш «Ще не вмерла Україна», що став національним гімном українського народу. Вперше вірш опублікували у четвертому номері часопису «Мета», що вийшов у грудні 1863 року. А потім – роки заслання до Архангельської губернії.
Після повернення у 1869 році з заслання «за вредное влияние на умы простолюдинов» (за українську діяльність) очолює етнографічно-статистичну експедицію Російського географічного товариства в Південно-Західному краї. Експедиція досліджувала Київську, Волинську, Подільську губернії, частину Мінської, Гродненської, Люблінської, Седлецької губерній та Бессарабію, де проживали українці. Наслідком проведеної експедиції стали сім томів: «Труды этнографическо-статистической экспедиции в Западно-русский край». Їх опубліковано у Петербурзі в 1872–1879 рр.
Павло Чубинський працював у надзвичайно складних умовах переслідування царським урядом української культури і за своє недовге життя встиг зробити стільки, що, за висловом його друга і співробітника Федора Вовка, його заслуг вистачило б і на декількох професіональних учених.
До ювілейної дати автора Державного гімну України Павла Чубинського пропонуємо відеоролик, створений за документами з фондів Центрального державного аудіовізуального та електронного архіву